Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Լեհաստանի Սենատի մարշալեկի հետ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպել է Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի մարշալեկ Ստանիսլավ Կարչեւսկու հետ:
Արա Բաբլոյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, հույս է հայտնել, որ Հայաստանի խորհրդարանական պատվիրակության այցը նոր լիցք կհաղորդի հայ-լեհական միջխորհրդարանական կապերին եւ երկու ժողովուրդների բարեկամությանը: ՀՀ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ 2017 թվականը հայ-լեհական միջպետական հարաբերություններում առանձնահատուկ է, քանի որ այս տարի լրանում է երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը, ինչպես նաեւ Լեհաստանի հայ համայնքի կազմավորման 650-ամյակը:
Արա Բաբլոյանը գոհունակություն է հայտնել Ստանիսլավ Կարչեւսկուն` սեպտեմբերի 19-ին Սենատում Լեհաստանի հայ համայնքի պատմությանը նվիրված գիտաժողովի կազմակերպմանն աջակցելու եւ ելույթով հանդես գալու համար, ինչպես նաեւ լեհահայ համայնքի պատմությանը նվիրված ցուցահանդես բացելու կապակցությամբ:
Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ երկու երկրների հարաբերությունների ակունքում հայ եւ լեհ ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունն է, ինչը լավ հիմք է Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ կապերի հետագա ամրապնդման համար:
«Մեր պետությունների միջեւ հաստատված է քաղաքական երկխոսության բարձր մակարդակ, առկա են անհրաժեշտ նախադրյալներ միջպետական հարաբերությունների ընդլայնման համար»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Այս առումով ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը մեծապես կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների զարգացումը՝ հույս հայտնելով, որ առաջիկայում միջխորհրդարանական համագործակցության ձեւաչափում Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ առկա կապերն էլ ավելի կսերտանան: Այս համատեքստում ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է փոխադարձ այցերի եւ բարեկամական խմբերի միջեւ շփումների առավել ակտիվացման, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում խորհրդարանական պատվիրակությունների կառուցողական փոխգործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը:
Անդրադառնալով Լեհաստանում հայ համայնքի դերակատարությանը՝ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ այն կարեւոր կամուրջ է հայ-լեհական հարաբերություններում: Հայաստանի օրենսդիր մարմնի ղեկավարը գոհունակությամբ հիշել է, որ դեռեւս 2005թ. Լեհաստանի Սեյմն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն այլընտրանք չի տեսնում եւ, ի տարբերություն Ադրբեջանի, ամենեւին չի ցանկանում, որ տարածաշրջանը եւս մեկ անգամ հայտնվի պատերազմի մղձավանջի մեջ: «Անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած քառօրյա պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական կողմի իրականացրած վայրագությունները ցույց տվեցին մարդկային կյանքի հանդեպ այդ երկրի ղեկավարության վերաբերմունքը: Հայատյացությունն Ադրբեջանում պետական քաղաքականության հիմնական մասն է: Ստեղծված պայմաններում ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը ոչ միայն Արցախի ժողովրդի սոսկ ձգտումն է, այլ հիմնախնդրի արդարացի լուծման միակ բանալին: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցը մարդու իրավունքների խնդիր է: Այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար եւ անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով: Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանը չունի հավակնությունների ո՛չ իրավական, ո՛չ քաղաքական եւ ո՛չ էլ բարոյական հիմքեր»,- ասել է Արա Բաբլոյանը:
Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի մարշալեկ Ստանիսլավ Կարչեւսկին, ջերմորեն շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ ԱԺ նախագահին այցելության համար, նշել է, որ Լեհաստանը շարունակում է մնալ լավ բարեկամ՝ հանդիսանալով Հայաստանի դեսպանը Եվրոպայում:
Նա երախտագիտություն է հայտնել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ ընտրվելու հարցում Հայաստանի Հանրապետության աջակցության համար:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են համագործակցության հնարավոր զարգացմանը՝ տնտեսական, մշակութային, գիտակրթական եւ այլ ոլորտներում:

А.Баблоян встретился с маршалом Сената Польши
18 октября делегация во главе с Председателем НС А.Баблояном встретилась с маршалом Сената Республики Польша  С.Карчевским.
А.Баблоян, поблагодарив за теплый прием, выразил надежду, что визит парламентской делегации Армении придаст новый импульс армяно-польским межпарламентским связям и дружбе двух народов. Председатель НС подчеркнул, что 2017 г. особенный в армяно-польских межгосударственных отношениях, поскольку в этом году исполняется 25-летие установления дипломатических отношений между двумя странами и 650-летие формирования армянской общины в Польше.
Председатель НС выразил удовлетворение С.Карчевскому за содействие в организации 19 сентября в польском Сенате научной конференции об истории армянской общины Польши и выступление с докладом, а также в связи с открытием выставки на эту тему.
По словам Баблояна, в истоках отношений двух стран – вековая дружба армянского и польского народов, являющаяся хорошей базой для дальнейшего упрочения связей между Арменией и Польшей.
“Между нашими странами установился высокий уровень политического диалога, есть необходимые предпосылки для расширения межгосударственных отношений”, - подчеркнул спикер парламента РА.
В этом аспекте глава законодательного органа РА особо выделил важность развития отношений между парламентами двух стран, выразив надежду, что в будущем существующие между Арменией и Польшей в формате межпарламентского сотрудничества связи еще более окрепнут. В данном контексте Председатель НС подчеркнул важность взаимных визитов и активизации контактов между группами дружбы, а также необходимость развития конструктивного взаимодействия парламентских делегаций в рамках международных парламентских ассамблей.
Обратившись к роли армянской общины в Польше, А.Баблоян отметил, что это важный мост в армяно-польских отношениях. Глава законодательного органа Армении напомнил, что еще в 2005 г. Сейм Польши принял резолюцию, признающую Геноцид армян.
Говоря о Нагорно-Карабахской проблеме, Председатель НС отметил, что Армения не видит альтернативы в мирном урегулировании конфликта и, в отличие от Азербайджана, совершенно не желает, чтобы регион вновь оказался в кошмаре войны. “Во время развязанной Азербайджаном в апреле прошлого года четырехдневной войны зверства азербайджанской стороны показали отношение руководства этой страны к человеческой жизни. Армянофобия – основная часть государственной политики Азербайджана. В создавшихся условиях реализация права народа НК на самоопределение не только лишь стремление   народа Арцаха, но единственный ключ к справедливому решению проблемы. Проблема Нагорного Карабаха – проблема прав человека.   Она может быть разрешена исключительно посредством одного из основополагающих и неотъемлемых прав человека – свободного самоопределения народа. Для претензий к Нагорному Карабаху Азербайджан не имеет ни правовых, ни политических, ни моральных оснований”, - сказал А.Баблоян.
Маршал Сената Республики Польша  С.Карчевский, тепло поблагодарив Председателя НС РА за визит, отметил, что Польша продолжает оставаться добрым другом, являясь послом Армении в Европе.
Он выразил признательность РА за содействие в вопросе избрания Польши членом Совета Безопасности ООН.
В ходе беседы стороны обратились к возможностям развития сотрудничества в экономической, культурной, научно-образовательной и других сферах.